Sukob Izraela i Hamasa ušao je u 77. dan. Nema naznaka o pregovorima o novom prekidu vatre, pa rat u Gazi eskalira.Savjet bezbjednosti UN trebalo bi danas da glasa o rezoluciji o ratu između Izraela i Hamasa,
IDF: Napadnute lokacije Hezbolaha u Libanu
Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su danas da su borbeni avioni izveli vazdušne napade na niz lokacija Hezbolaha u Libanu kao odgovor na jutrošnju raketnu vatru na sjeverni dio Izraela.
Na meti napada su bile vojne baze u kojima su djelovali članovi Hezbolaha i drugi infrastrukturni objekti koji pripadaju toj terorističkoj grupi, prenio je Tajms of Izrael.
Oko 20 raketa ispaljeno je iz Libana na oblast Šomera na sjeveru Izraela, uz dodatnu raketnu paljbu na druga područja duž granice, navodi izraelski portal.
IDF nije odmah objavila informacije o potencijalnim žrtvama u napadima. Hezbolah je preuzeo odgovornost za raketni napad na Šomeru.
U međuvremenu, IDF je počela da poziva stanovnike grada Bureija u centralnom dijelu Gaze da se evakuišu na jug i krenu ka skloništima u Deir al-Balahu, jer se kopnena ofanziva izraelske vojske širi.
Avičaj Adrae, portparol IDF-a objavio je mapu zona iz koje treba da se izvrši evakuacija. On je, takođe, rekao da je glavni autoput Gaze sjever-jug, Salah ad-Din, u oblastima sjeveroistočno od Kan Junisa i dalje zona sukoba.
Prema njegovim riječima, IDF će olakšati kretanje civila kroz obilaznicu duž obale. Pored toga, Adrae je kazao da će IDF napraviti taktičke pauze u vojnim aktivnostima u zapadnim naseljima Rafe u južnom dijelu Gaze, između 10.00 i 14.00 časova, iz humanitarnih razloga.
CNN: Izrael bacio stotine bombi teških oko 900 kilograma na Pojas Gaze
Izrael je u prvih mesec dana rata s Hamasom bacio stotine bombi teških oko 900 kilograma na Pojas Gaze, od kojih su mnoge bile u stanju da pogode ljude na udaljenosti više od 300 metara, pokazuju analize Si-En-Ena (CNN) i kompanije za vještačku inteligenciju Sunthetaic.
Sunthetaic snimci iz prvih mjesec dana rata između Izraela i Hamasa otkrivaju više od 500 kratera od izraelskih bombi prečnika većih od 12 metara, koje ostavljaju bombe teške oko 900 kilograma. Te bombe su četiri puta teže od najvećih bombi koje su SAD bacile na Islamsku državu u Mosulu u Iraku tokom rata protiv te ekstremističke grupe.
Stručnjaci za oružje i ratovanje kažu da je široka upotreba teške municije izazvala veliki broj žrtava u Pojasu Gaze, posebno zbog toga što je palestinska enklava najgušće naseljeno područje na svijetu.
-Upotreba bombi od oko 900 kilograma u oblasti gusto naseljenoj kao što je Gaza znači da ćće biti potrebne decenije da se zajednice oporave – rekao je Džon Čepel, advokat i pravni saradnik u grupi CIVIC sa sedištem u Vašingtonu, koja je fokusirana na minimiziranje civilnih žrtava u sukobima.
Izrael se našao pod međunarodnim pritiskom zbog razmjera razaranja u Gazi, a čak je i američki predsjednik Džozef Bajden optužio Izrael za “neselektivno bombardovanje” Pojasa Gaze. Izraelski zvaničnici tvrde da je teška municija neophodna za eliminisanje Hamasa, kao i da Izrael čini sve što može da smanji broj civilnih žrtava.
Hamas:Broj ubijenih u Pojasu Gaze porastao na 20.057
Broj ubijenih u Pojasu Gaze od početka sukoba Izraela i palestinskih militanata 7. oktobra porastao je na 20.057, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja koje kontroliše Hamas.
U sukobu je takođe ranjeno ukupno 53.320 ljudi, navodi se u saopštenju, prenosi CNN. Hamas je saopštio da je 390 ljudi poginulo u proteklih 48 sati, dok su komunikacione mreže bile prekinute na većem delu teritorije. U četvrtak uveče, telekom provajder Paltel naveo je u saopštenju da se usluge u centralnoj i južnoj Gazi postepeno vraćaju na mrežu nakon što su prekinute zbog izraelskog bombardovanja.
Danas glasanje o rezoluciji o Gazi
Savjet bezbjednosti UN trebalo bi danas da glasa o rezoluciji o ratu između Izraela i Hamasa, saopšteno je u sjedištu svjetske organizacije.
Glasanje je trebalo da bude održano juče, ali je odgođeno za danas.
Sjedinjene Države su najavile podršku dokumentu nakon neslaganja sa ranijim nacrtima prijedloga.
Najnovija verzija, u koju je AFP imao uvid, poziva na “hitne korake da se odmah omogući bezbjedan i nesmetan humanitarni pristup, kao i da se stvore uslovi za održivi prekid neprijateljstava”. Ne traži se hitan prekid borbi.
Američki ambasador pri UN Linda Tomas-Grinfild rekla je novinarima da će Sjedinjene Države moći da podrže rezoluciju ako bude predstavljena kakva jeste.
Ona je negirala da je nacrt rezolucije razvodnjen i ocijenila da je tekst “veoma jak” i da ga “u potpunosti podržava arapska grupa”.
Komentariši