Najveće evropske kompanije suočavaju se s ogromnim gubicima na ruskom tržištu, izgubivši ukupno 100 milijardi evra od februara 2022. godine uslijed prodaje, zatvaranja ili smanjenja svog poslovanja u Rusiji.
Prema istraživanju Fajnenšl tajmsa (FT), godišnji izvještaji 600 evropskih kompanija i njihovih finansijskih izvještaja za 2023. godinu otkrivaju da je 176 firmi pretrpjelo smanjenje vrijednosti svoje imovine i dodatne troškove uslijed promjena u poslovanju s Rusijom.
Proračun ne obuhvata indirektne troškove, kao što su rast cijena energenata i robe.
Najveći gubici koncentrisani su u energetskom, auto-industrijskom i finansijskom sektoru.
Tri kompanije u energetskom sektoru – BP, Šel i Totaleneržis – objavile su da je njihov izlazak iz Rusije koštao oko 40,6 milijardi evra. Međutim, FT navodi da su ovi gubici kompenzovani rastom profita uslijed povećanja cijena nafte i gasa.
Gubici evropske auto-industrije iznose 13,6 milijardi evra, dok je finansijski sektor, koji uključuje banke, osiguravajuća društva i investicione kompanije, pretrpio gubitak od 17,5 milijardi evra zbog napuštanja ruskog tržišta.
Najviše su pogođene kompanije iz Njemačke, Francuske i Velike Britanije.
Iako više od polovine od ukupno 1.871 evropske kompanije koje su poslovale u Rusiji prije rata i dalje je aktivno u toj zemlji, mnoge se suočavaju s izazovima i gubicima.
Italijanski Unikredit, austrijski Rajfajzen, švajcarski Nestle i britanski Unilever i dalje posluju u Rusiji, unatoč ovim izazovima.
Komentariši