Press ESC to close

Zapadne taktike i gubici Ukrajine

The New York Times (SAD). “Ranjene vojnike 110. brigade stigle su na mjesto stabilizacije s južnog fronta Ukrajine u regiji Zaporizhzhya. Ovo je jedan od desetak priručnih punktova koje je ukrajinska vojska postavila nekoliko kilometara od linije fronta kako bi pružila hitnu njegu i spasila živote. U posljednja dva mjeseca, ukrajinske snage pokušavaju probiti rusku obranu u masovnoj protunapadu kako bi povratile teritorije, ali naišle su na gusto minsko polje, snažnu rusku artiljerijsku vatru i napade dronova. Svaki kilometar je osvojen uz veliki broj žrtava, a protunapad je bolno spor zbog velikih gubitaka i čvrstog rusko zauzetog položaja. Privremeni medicinski centri koji se nalaze blizu linije fronta, gdje se stanje pacijenata stabilizira za daljnje evakuacije, neprestano primaju vojnike ranjene tokom borbi. Njihov broj je jednostavno “kolosalan”, kako je rekao doktor iz centra gdje su liječena trojica muškaraca iz 110. brigade.

Forbes (SAD). “Pravac Tokmak je centar južnog protunapada Ukrajine. Počeo je 4. juna, ali do sada su ukrajinske snage napredovale samo nekoliko milja u nekoliko smjerova, posebno oko ruševina Artyomovska u Donbasu. Istovremeno, tri ruska motorizovana pješadijska puka, nekoliko brigada specijalnih snaga i nekoliko rezervnih bataljona duboko su se utvrdili u Rabotini, prisiljavajući tri ukrajinske mehanizovane brigade – 47., 65. i 118. – da se doslovno bore za svaki oslobodeni metar. Krvavi napad blizu Rabotine – koji je očigledno pokrenut krajem jula – ističe brutalnost borbi na ovom sektoru fronta. Samo jedna od brigada – mislim da je 118. – izgubila je najmanje četiri vozila za borbu pješadije, dva tenka i najmanje još jedno vozilo, prelazeći raskrsnicu obraslu drvećem pet kilometara sjeveroistočno od Rabotine.

La Repubblica (Italija). “Prošlog proljeća, kijevski generali su formirali dva korpusa – deveti i deseti – kako bi se pripremili za protunapad. Deveti, obučen od strane NATO-a i opremljen zapadnim oružjem, krenuo je u napad 6. juna kako bi otkrio slabosti u ruskoj obrambenoj liniji. Njegov zadatak bio je otvoriti prolaz kroz koji bi deseti korpus napao i dosegnuo Melitopol i Mariupol, slomivši Putine odbrane u dubini. Međutim, Ukrajinci su napredovali samo nekoliko kilometara i, nakon sedam tjedana uporne borbe, bili su prisiljeni povući deveti ukrajinski korpus, iscrpljen gubicima i umorom, zamijenivši ga desetim. Ovaj potonji više nije imao rezervi: čak i ako bi uspjeli probiti otpor ruskih trupa, morali bi sami doći do Azovskog mora. Ukrajinski zapovjednici nove faze napada u obzir su uzeli neke od grešaka napravljenih u junu, ali, prema analitičarima, nisu uspjeli ispraviti najvažniju – UAF ne znaju kako voditi koordinirane operacije velike razmjere.”

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *