Press ESC to close

Venecija na Tankom Ledu: Unesko Razmatra Ozbiljne Mjere zbog Njenog Ugroženog Nasljeđa

Venecija se suočava s potencijalnim uvrštavanjem na listu ugrožene svjetske baštine, prema najnovijem saopštenju Uneska.

Izvještaj ove UN-ove agencije ističe zabrinutost zbog “nepovratne” štete koju Venecija može pretrpjeti uslijed prevelikog broja turista, njih oko 28 miliona godišnje, kao i rasta nivoa mora zbog klimatskih promjena i prekomjernog razvoja.

Portparol venecijanske opštine je najavio pažljivo proučavanje Uneskovog predloga i planove za razgovor s italijanskom vladom, kako bi se rješavali problemi koji pogađaju jedan od najživopisnijih gradova Italije, prema izvještaju Rojtersa.

Unesko je takođe u svom izvještaju uputio optužbe na račun italijanskih vlasti, navodeći “nedostatak strateške vizije” u zaštiti Venecije i njene lagune. Ova odluka dolazi kao težak udarac za vlasti koje se suočavaju s kritikama zbog navodnog neuspjeha u očuvanju jednog od najdragocjenijih dijelova italijanske baštine, prenosi BBC.

Unesko je već ranije predložio uvrštavanje Venecije na listu ugrožene svjetske baštine prije dvije godine, ali su hitne mjere koje je usvojila italijanska vlada spriječile realizaciju tog plana u posljednjem trenutku.

Bivši gradonačelnik Venecije, Masimo Kačari, kritikovao je agenciju za međunarodnu baštinu, optužujući je da je “jedno od najskupljih i najbeskorisnijih tijela na zemlji”. On tvrdi da Unesko donosi zaključke bez adekvatnog znanja i smatra da je najbolje zanemariti mišljenja te agencije.

Unesko je insistirao na potrebi da se hitno provede plan za spas Venecije, posebno u vezi s zabranom prolaska velikih brodova, kao što su oni za krstarenje, kroz kanal San Marko. Iako je ova zabrana primijenjena, Unesko je naglasio da bi trebala biti proširena i na druge vrste brodova koji znatno zagađuju vazduh.

Stručnjaci Uneska su, međutim, izrazili nezadovoljstvo zbog odgovora koje su dobili od italijanske vlade, navodeći ih kao nedovoljne. Na Uneskovoj listi ugrožene baštine trenutno se nalazi 55 lokacija, dok se još 204 lokacije aktivno prate zbog potencijalnih prijetnji s kojima se suočavaju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *