Press ESC to close

Ruski Diplomati – Drama i Doček s Crvenim Teppihom u Bosni i Hercegovini

Dokumenti i Politika: Očaravajuća Priča o Protjeranim Rusima i Njihovom Novom Dijelu na Balkanu

– Posljednjih nekoliko dana, drama oko sudbine ruskih diplomata koji su pronašli utočište u Bosni i Hercegovini sve više podsjeća na zaplet iz serije visokog društva. Klix.ba je došao u posjed dokumenata koji otkrivaju kako su ovi diplomati stigli u BiH tokom 2022. godine, a njihova sudbina postala je predmetom rasprave.

Dokumenti ukazuju na to da je identifikaciona iskaznica za jednog ruskog diplomata izdata 10. januara 2023. godine, a da važi do 12. januara 2027. godine. Drugi je dobio ID karticu 21. oktobra 2022. godine, koja važi do oktobra 2026. godine. Tajming ovih dokumenta sigurno će izazvati mnogo podignutih obrva.

Ovi diplomati su Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, koje je u to vrijeme vodila ministrica Bisera Turković, predali verbalnu notu, kopiju pasoša i nove fotografije u boji.

Među spornim diplomatama, posebno se ističe Ilija Serov, koji je u funkciji ataeša i bio je na diplomatskoj listi Ambasade Ruske Federacije u BiH u novembru 2022. godine. Bisera Turković, bivša ministrica vanjskih poslova, tvrdi da su diplomatske liste pokazatelj ko su aktivni diplomati u određenom periodu i da se izdaju kvartalno. Očigledno, Serov i Sokolov nisu bili u prvom planu na tim listama.

Istraživanje BIRN-a otkriva da se Serov prvi put pojavio na diplomatskoj listi u februaru, a Sokolov u maju ove godine. Taj tajming dodatno baca sumnju na čitavu situaciju.

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković tvrdi da je boravak dvojice ruskih diplomata, Antona Sokolova i Ilije Serova, odobren u mandatu prethodne vlasti. Konaković iznosi činjenice o njihovim prethodnim boravcima u zemlji, naglašavajući da su došli bez notifikacije i da im je izdata ID kartica dok je ministricom vanjskih poslova bila Bisera Turković.

Dodatno, Konaković poručuje da su ovi diplomati došli bez reakcije Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) i Granične policije Bosne i Hercegovine, te negira konstataciju Turković da su diplomatske liste ključne za diplomatska putovanja.

Ovaj neočekivani dolazak ruskih diplomata u Bosnu i Hercegovinu ostavlja mnogo pitanja bez odgovora i čini se da je politička pozadina priče složenija nego što se čini na prvi pogled. Hoće li se ovaj slučaj razvijati u diplomatskom trileru Balkana, tek ostaje za vidjeti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *