Press ESC to close

Ponižavanje Gostiju i Srpskog Predstavnika: Zukan Helez Svojim Postupcima Šalje Opasnu Političku Poruku

U jeku političkih turbulencija i podijeljenosti u Bosni i Hercegovini, svaki gest i simbol u javnom životu dobiva novo značenje. Posljednje fotografije ministra odbrane Zukana Heleza, u društvu visokih stranih zvaničnika i njegovog zamjenika Aleksandra Goganovića, nameću ozbiljna pitanja o odnosu prema srpskom narodu u ovoj instituciji. Na svakoj od ovih fotografija – bez izuzetka – Helez zauzima centralno mjesto, dok su gost i zamjenik Goganović sistematski potisnuti.

Prema diplomatskom protokolu, gost bi trebao stajati u sredini kao znak poštovanja prema posjetiocu i narodu koji predstavlja. Helezov postupak, koji goste stavlja u drugi plan, šalje ne samo diplomatski neukusnu, već i duboko političku poruku, a to je poniženje i zapostavljanje uloge srpskog naroda u Ministarstvu odbrane BiH.

Javier Colomina, pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i bezbednosnu politiku

Na prvoj fotografiji, Helez je u centru pažnje dok Javier Colomina, visokopozicionirani NATO zvaničnik, stoji sa strane. Dok bi protokol nalagao da Colomina bude u središtu, Helez očigledno bira da ga stavi u drugi plan, a još je drskije okrenut leđima prema svom zamjeniku, Goganoviću, kao simbolu srpskog prisustva u Ministarstvu.

Brigadir Dian Dakov, vojni ataše Republike Bugarske u BiH

Slična scena zabilježena je na drugoj fotografiji sa vojnim atašeom Republike Bugarske. Dakov, gost iz strane države, potisnut je sa strane, dok Helez dominira centrom fotografije. Zamjenik Goganović, i ovaj put, postavljen je na marginu. Ovakav tretman stranih gostiju i Goganovića predstavlja očiglednu politiku zapostavljanja i marginalizacije, koja produbljuje podjele i nepoštovanje u multinacionalnoj Bosni i Hercegovini.

Kathrine Biering, ambasadorica Kraljevine Norveške u BiH

Treća fotografija, na kojoj je prisutna ambasadorica Kraljevine Norveške Kathrine Biering, potvrđuje obrazac. Helez je opet u središtu, dok ambasadorica stoji po strani, kao da nije u centru pažnje. Postavljanje gosta van centralnog položaja i zanemarivanje uloge Goganovića nije slučajnost; to je očigledno usmjerena poruka kojom Helez minimizira važnost i zamjenika i stranih predstavnika u korist sopstvene samopromocije.

Ovakvo ponašanje, osim što narušava diplomatske norme, ima i simbolički značaj – šalje jasnu poruku da u Ministarstvu odbrane nije poželjno da srpski predstavnik ima ravnopravan tretman i da će u svakoj prilici biti potisnut i marginalizovan. Ovo je direktan udarac na suštinske vrijednosti ravnopravnosti i multietničke saradnje koje BiH navodno promoviše.

Helezovi postupci s ovih fotografija stavljaju pod znak pitanja njegovu posvećenost jednakosti i ravnopravnosti svih naroda unutar institucija Bosne i Hercegovine.

Ako je cilj Ministarstva da izgradi povjerenje i osigura jedinstvenu funkcionalnost institucija, onda aktuelna praksa izdvajanja ministra Heleza u centru pažnje na fotografijama sa visokim zvaničnicima i zamjenikom kojem konstantno okreće leđa, može ostaviti negativan utisak o statusu srpskog predstavnika, zamjenika ministra Goganovića. Na ovaj način, Helez pokazuje selektivni pristup koji ne samo da sugeriše potcjenjivanje, već i kršenje principa ravnopravnosti i poštovanja koje nalaže ustav i zakonski akti Bosne i Hercegovine.

Osim što je u potpunosti odraz loše političke prakse, ovakvo ponašanje može biti protumačeno kao korak ka marginalizaciji uloga pripadnika drugih naroda unutar jednog od najvažnijih državnih ministarstava, koji bi trebalo da bude simbol mira i stabilnosti u regionu.

U diplomatskom protokolu i političkoj simbolici, gest okretanja leđa ima snažnu konotaciju. Okretanje leđa nekome, posebno u javnim i zvaničnim kontekstima kao što su fotografisanja sa visokim zvaničnicima, može se protumačiti kao znak nepoštovanja ili marginalizacije te osobe. U ovom slučaju, kada ministar odbrane Zukan Helez zauzima središnje mjesto i okreće leđa svom zamjeniku, Aleksandru Goganoviću, to može biti signal simboličnog „isključivanja“ ili minimiziranja uloge srpskog predstavnika u Ministarstvu odbrane.

Comments (10)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *