Donald Tramp trebao bi se prvi put nakon nekoliko mjeseci vratiti u zgradu Saveznog suda u Vašingtonu, dok žalbeni sud u utorak saslušava argumente o tome je li bivši predsjednik izuzet od kaznenog progona zbog optužbi da je planirao poništiti rezultate izbora 2020.
Žalbe pred Vrhovnim sudom SAD
Ishod argumenata nosi goleme posljedice kako za kazneni slučaj protiv Trampa, tako i za šire pitanje može li bivši predsjednik biti procesuiran za djela počinjena u Bijeloj kući. Vjerovatno će to, takođe, biti temelj za daljnje žalbe pred Vrhovnim sudom SAD, koji je prošlog mjeseca odbio zahtjev za otvaranje postupka na toj instanci, ali bi se, ipak, mogao uključiti kasnije.
Brza odluka ključna je za posebnog tužitelja Džeka Smita i njegov tim koji žele da se slučaj, koji je sada na čekanju, zaključi prije izbora u novembru. Ali Trampovi advokati, osim što traže odbacivanje slučaja, nadaju se da će imati koristi od dugotrajnog žalbenog procesa koji bi mogao odgoditi suđenje znatno nakon zakazanog datuma početka 4. marta, uključujući i vrijeme nakon izbora.
Tramp namjerava prisustvovati suđenju, iako je do republikanskih predizbora u Ajovi ostalo samo sedam dana i unatoč činjenici da ne postoji zahtjev da se optuženici lično pojave na takvim postupcima. Biće to njegovo prvo pojavljivanje pred sudom u Vašingtonu u jednom od četiri slučaja u kojima se suočava s kaznenim progonom i mogućim suđenjima, otkad je u avgustu izveden pred sud.
Tramp već priprema ulogu žrtve
Tramp već signalizira da bi mogao iskoristiti izgled da se prikaže kao žrtva ispolitiziranog pravosudnog sistema. Iako nema dokaza da je predsjednik Džo Bajden imao ikakav utjecaj na slučaj, Trampov bi argument mogao odjeknuti među republikanskim glasačima u Ajovi dok se pripremaju za glasanje o republikanskom predsjedničkom kandidatu.
– Naravno da sam imao pravo, kao predsjednik Sjedinjenih Država i vrhovni zapovjednik, na imunitet – napisao je u objavi na društvenim mrežama, dodajući:
– Tražio sam izbornu prevaru i pronašao sam je, što je bila moja obaveza učiniti kao predsjednika zemlje.
Bivši predsjednici uživaju široki imunitet od tužbi za radnje poduzete u sklopu službenih dužnosti u Bijeloj kući. Ali budući da nijedan bivši predsjednik prije Trampa nikada nije bio optužen, sudovi se nikada prije nisu bavili pitanjem odnosi li se ta zaštita na kazneni progon.
Trampovi advokati insistiraju na tome, tvrdeći da sudovi nemaju ovlasti provjeravati predsjednikove službene radnje i odluke te da kazneni progon njihovog klijenta predstavlja dramatičan odmak od više od dva stoljeća američke historije koji bi otvorio vrata budućnosti “politički motiviranih” slučajeva. Podnijeli su sličan zahtjev u ponedjeljak u drugom kaznenom postupku protiv Trampa u Džordžiji.
Smitov tim rekao je da predsjednici nemaju pravo na apsolutni imunitet i da su radnje za koje se navodi u optužnici da ih je Tramp poduzeo, uključujući spletke za angažiranje lažnih birača u državama koje je osvojio Bajden i pritisak na njegovog potpredsjednika Majka Pensa da odbije prebrojavanje elektorskih glasova 6. januara 2021., daleko izvan službenih radnih dužnosti predsjednika.
– Imunitet od kaznenog progona bio bi posebno opasan kada bi, kao ovdje, bivši predsjednik sudjelovao u kriminalnom ponašanju s ciljem poništavanja rezultata predsjedničkih izbora kako bi ostao na dužnosti nakon redovnog mandata – napisao je Smitov tim.
– Predsjednik koji nezakonito nastoji zadržati vlast putem kriminalnih sredstava neprovjerenih potencijalnim kaznenim progonom mogao bi ugroziti i samo Predsjedništvo i same temelje našeg demokratskog sistema upravljanja – dodali su.
Trampu je cilj odgoditi suđenje barem do izbora
Žalba je ključna za širu Trampovu strategiju pokušaja odgode slučaja izborne subverzije barem do izbora u novembru, kada bi ga pobjeda mogla ovlastiti da naredi Ministarstvu pravosuđa da odustane od kaznenog progona ili čak da zatraži pomilovanje za sebe. Suočava se s još tri kaznena postupka, i na državnom i na federalnom sudu.
Trampovi advokati također se pozivaju na ustavnu odredbu o imunitetu, rekavši da se slučaj odnosi na slično ponašanje za koje ga je Zastupnički dom već opozvao, ali ga je Senat oslobodio.
Smitov tim rekao je da nema zabrane tužiteljima da optuže nekoga ko je opozvan i oslobođen u Kongresu, te da valja imati na umu da njihove optužbe nisu identične onima s kojima se Tramp suočio u svom postupku opoziva.
Komentariši