Press ESC to close

FBiH pričom o minimalcu izigrala Srpsku

Priča u vezi sa najnižom platom iz FBiH napravila je velike probleme u Srpskoj, jer su se zbog najava iz tog entiteta da će minimalac tamo biti 1.000 maraka, što je nerealno, posvađali radnici i poslodavci u Srpskoj. Takođe i republička Vlada snosi odgovornost, jer je trebalo da donese formulu po kojoj će se određivati ta primanja zaposlenih.

Poručuju to iz poslovne zajednice Republike Srpske dan uoči zasjedanja Vlade Srpske, na kojoj bi trebalo da bude donesena odluka o najnižoj plati.

Naime, prije nekoliko mjeseci u FBiH je odjeknula vijest da će minimalac za iduću godinu biti 1.000 maraka, ali kako sada stvari stoje, od toga nema ništa. Najniža plata u tom entitetu trenutno iznosi 596 maraka, što je za 104 manje od minimalca u Srpskoj. S obzirom na to da nije usvojen set najavljenih zakona, prema formuli koja se primjenjuje u FBiH za izračunavanje najniže plate ona će porasti u idućoj godinu na oko 650 maraka, što je i dalje manje nego trenutno u Srpskoj.

– Od seta najavljenih zakona kojima će minimalna plata iznositi 1.000 maraka nema ništa za sada. Dakle stari zakoni ostaju na snazi. Po Zakonu o radu Vlada FBiH usklađuje minimalnu platu u skladu sa pokazateljima inflacije i BDP-a. To će uraditi sigurno do kraja januara, jer se u februaru isplaćuje prva plata za 2024. godinu – rekao je “Glasu” predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.

Prema računici poslodavaca, najniža plata za iduću godinu u FBiH biće od 650 do 660 KM.

– To nije nešto, ali odražava realnu situaciju. Zvanični podaci se uvrste u formulu i dobije se konačan broj o minimalcu. Nema pregovora svake godine. Imali smo mi ranije tih neslaganja sa sindikatima u vezi sa dogovorom o najnižoj plati, ali smo to riješili usvajanjem formule koja sama računa najnižu platu – poručio je Smailbegović.

U Srpskoj nema formule koja računa najnižu platu, zbog čega krajem svake godine o iznosu najniže plate pregovaraju poslodavci i sindikat, ali se do sada nije desilo da su se dogovorili. Zbog toga Vlada Srpske donosi konačnu odluku, koja se ne svidi ni jednoj ni drugoj strani, a po svemu sudeći već su najavili da će tako biti i ovaj put. Žustre polemike vođene su prethodna dva mjeseca u vezi sa iznosom najniže plate i to nakon što je predsjednik Srpske Milorad Dodik iznio ideju da ona treba da bude 1.050 maraka, odnosno 50 maraka više od najavljenog minimalca u drugom entitetu. Svi su priznali da je to politički stav, odnosno da je cilj da se samo prebaci najavljeni broj iz FBiH.

– Premijer Srpske sa ministrima nije želio da razgovara sa nama. Tražili smo da im prezentujemo pokazatelje za koliko bi trebalo da bude povećan minimalac, ali nisu pristali. Predstavnici Vlade zaboravljaju da je i ona dio tripartitnog dijaloga i da treba da razgovaraju sa poslodavcima i sindikatom u vezi sa iznosom najniže plate. Sindikat nikada u brojeve ne gleda, oni imaju nerealne želje – rekao je “Glasu” predsjednik Unije poslodavaca RS Saša Trivić.

Može se očekivati, navodi Trivić, da sve tri strane u Srpskoj, odnosno Vlada, sindikat i poslodavci prođu loše zbog iznosa minimalca za 2024. godinu.

– Sindikat je podigao nerealna očekivanja radnika pa će oni biti nezadovoljni. Poslodavci su nezasluženo pokvarili odnose sa radnicima, a politika je pokazala da nije ozbiljna na ovakvim temama. U ovoj priči su svi izgubili, iako je politika računala da će ona dobiti bitku – zaključio je Trivić.

Odluka sutra

Premijer Srpske Radovan Višković rekao je “Glasu” da će Vlada sutra saopštiti koliko će iznositi najniža plata za 2024. godinu.

– To neće biti 1.050, ali ni 750 maraka – rekao je Višković i najavio da će pomoći privrednicima koji dokažu da trpe štetu zbog njihove odluke u vezi sa povećanja minimalca.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *