Šta su pokazali izbori u BiH 6. oktobra i za šta je glasao narod Republike Srpske?
Usenci velike tragedije koja je zadesila Jablanicu, djelove Hercegovine i srednje Bosne, održani su izbori u BiH na kojima su građani birali lokalne funkcionere u opštinama i gradovima. Protekli u mirnoj i demokratskoj atmosferi, izbori su pokazali da su građani Bosne i Hercegovine razumjeli njihov značaj ne samo u kontekstu lokalnih već i geopolitičkih prilika.
KUDA IDE BOSNA I HERCEGOVINA? Iako su pravila skrojena i precizirana u kancelarijama zapadnih diplomata u Sarajevu, rezultati izbora nisu izašli u susret očekivanjima američke ambasade, kancelarije visokog predstavnika, Suda i Tužilaštva u Sarajevu. Naprotiv. Umesto pripremanog debakla, Dodik je trijumfovao.
Stranka predsjednika Dodika SNSD u Republici Srpskoj dobila je više glasova od svih političkih partija zajedno, odnosno više od četiri petine načelničkih pozicija u opštinama Republike Srpske. Svi učesnici na lokalnim izborima 2024. godine priznali su ovu pobjedu. Na bošnjačkoj strani stvari su izgledale znatno drugačije. Politička isključivost, koja se nije, nikada, ogledala samo prema Srbima i Hrvatima već je agresivno nastupala i djelovala i prema unutrašnjoj konkurenciji, i ovaj put pokazala je svoje nesmanjene kapacitete. Svađe i sukobi tu su prepoznatljiv deo kolektivnog identiteta. Nije zgoreg na ovom mjestu podsetiti da su radikalni islamizam i islamistički terorizam proglasili sebe identitetom u nekad multietničkom Sarajevu. Da bi sprječili bilo kakvo ogorčenje zbog otvorene podrške teroristima, usvojili su i naglasili koncept islamofobije, koji je trebalo da ima istu težinu kao i koncept ksenofobije: a ovaj „semantički štit“ je prvo korišćen protiv kritika koje dolaze iz Republike Srpske, kako bi u političkoj praksi i na javnoj sceni bila nastavljena primjena „srpske krivice“ za sve loše što se dogodilo tokom raspada SFRJ.
USTAV – PREVARA I EKSPERIMENT S dodatnom ostrašćenosti ispratili su i pobjedu Dodika koji je u okolnostima strašnih pritisaka i usaglašenog djelovanja islamista, neonacista i zapadnih neoliberala, a rizikujući sopstveni život i političku budućnost, dosledno igrao na kartu očuvanja vitalnih nacionalnih interesa RS – po svaku cenu. Dodatno Bošnjake, ali i njihove zapadne mentore obespokojava činjenica da je Dodik postao simbol otpora i liderstva za sve ljude u jugoistočnoj Evropi, posebno u zemljama bivše Jugoslavije. Istrajavanje u borbi za slobodu i mir prepoznale su i Rusija i Kina odranije, ali i zemlje Evropske unije: Mađarska, Austrija, Slovenija i Hrvatska. Odnedavno i švajcarska javnost s interesovanjem prati događaje i procese u kojima učestvuje ili ih pokreće predsjednik Republike Srpske. Šta Dodik misli i planira, tema je koja intrigira najuglednije i najznačajnije švajcarske medije, kao i tamošnju političku scenu.
„Želimo da ukinemo sve mjere koje je donijeo i nametnuo strani intervencionizam, koristeći istorijski trenutak i moć Zapada na našu štetu“, rekao je Milorad Dodik novinaru švajcarskog nedjeljnika „Veltvohe“ Rodžeru Kopelu, koji se interesovao za dalje korake RS. Dodik je objasnio da je BiH zadatost velikih, onih koji ne žele da priznaju da su napravili grešku u stvaranju takve zemlje i da je Ustav Bosne i Hercegovine prevara i eksperiment.
„Ako ne možemo učiniti ustavno održivu BiH, onda je mirno razdvajanje jedini izlaz“, naglasio je Milorad Dodik.
TRI STRANCA I DVA BOŠNJAKA Bez imalo kalkulacija, predsednik RS je potvrdio opredeljenje Republike da ne želi članstvo u Alijansi koja je bombardovala srpski narod u Srpskoj i Srbiji, i ukazao na činjenicu da je aktuelni američki predsednik Džozef Bajden napravio političku karijeru na lažima o Srbima.
„Znam da dokle god ljudi poput njega sede u američkoj administraciji, neće biti moguće razgovarati o racionalnom pristupu u BiH. Na tome su gradili svoje karijere.“
Prema njegovim riječima, Ustavni sud Bosne i Hercegovine funkcioniše na osnovu pravila koja donose tri stranca i dva Bošnjaka.
„Nemamo zakon o Ustavnom sudu i svakim danom očekujemo neku njihovu novinu, glupost koja sve više otuđuje i dijeli Bosnu i Hercegovinu. Ne dijeli je Milorad Dodik, BiH, već stranci, sudije Ustavnog suda BiH, lažni visoki predstavnik Kristijan Šmit.“
SLOBODA – TO JE SRPSKA Kada je riječ o razdvajanju, objašnjava: „Nisam za nasilno razdvajanje, ali sam i protiv koncentracije vlasti u Sarajevu, koja bi nasilno držala Srbe pokorenim.“ Srpski narod, smatra, zbog toga jasno izjednačava slobodu sa onim što se zove Republika Srpska.
Ovakve poruke nisu ni nepromišljene niti ishitrene. Dodik se oslanja na objektivne procjene situacije i kapaciteta Republike Srpske da takve namjere realizuje. Kompleksna situacija u svetu i na Zapadu, posrtanje NATO-a u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i jačanje evroazijskih integracija sa afričkim i južnoameričkim državama, pokazuju da je odzvonilo unipolarnom svijetu i vremenu koje su obeležili zapadna hegemonija i brutalno nasilje. U podeli istorijskih karata, Dodik je seo na pravu stranu pregovaračkog stola. Ne računajući rizik. Eho ovakvog postupanja su glasovi iz Evrope koji u njemu prepoznaju simbol nepokorenosti u vremenu u kojem su pokornost i servilnost prepoznati kao obavezujuće kategorije. Evropa se budi.
Comments (1)
kalorifer sobasays:
22.10.2024. 20:36 at 20:36Keep up the fantastic work! Kalorifer Sobası odun, kömür, pelet gibi yakıtlarla çalışan ve ısıtma işlevi gören bir soba türüdür. Kalorifer Sobası içindeki yakıtın yanmasıyla oluşan ısıyı doğrudan çevresine yayar ve aynı zamanda suyun ısınmasını sağlar.